Home > Fotbal > Italia câstigă meciul de deschidere la Euro 2020

Italia câstigă meciul de deschidere la Euro 2020

italia-turcia-euro-2020

Italia a învins-o în această seară pe Stadio Olimpico pe Turcia cu scorul de 3-0 (0-0), în meciul de la Euro 2020.

Italia a deschis scorul în minutul 54 grație autogolului lui Demiral care a deviat în proprie poartă mingea centrată de Berardi. Immobile a făcut 2-0 în minutul 66, după ce a fost pe fază la mingea respinsă de portarul Cakir la șutul lui Spinazzola. Insigne a stabilit scorul final 3-0 în minutul 79 cu un șut superb la colțul lung după ce a fost găsit excelent în careu de Immobile.

TURCIA: Cakir – Celik, Demiral, Soyuncu, Meras – Yokuslu (65′ Kahveci), Tufan (64′ Ayhan), Yazici (46′ Under) – Karaman (76′ Dervisoglu), Yilmaz, Calhanoglu. SELECȚIONER: Şenol Güneş;

ITALIA: Donnarumma – Florenzi (46′ Di’ Lorenzo), Bonucci, Chiellini, Spinazzola – Barrella, Jorginho, Locatelli (74′ Cristante)- Berardi (85′ Bernardeschi), Immobile (81′ Belotti), Insigne (81′ Chiesa). SELECȚIONER: Roberto Mancini;

Arbitru:

Danny Makkelie (Olanda);

TURCIA: 88′ Soyuncu, 90′ Dervisoglu;

Italia obține trei puncte după această confruntare și se intalează pe primul loc în grupă, în timp ce Turcia este momentan pe ultimul loc.

În următoarea partidă, Turcia va juca pe 16 Iunie cu Țara Galilor, iar Italia va juca în aceeași zi cu Elveția.