Home > Fotbal > Italia este noua regină a Europei

Italia este noua regină a Europei

italia-campioana-europeana

Italia a câstigat UEFA Euro 2020 după ce a învins în finală Anglia după loviturile de departajare, 3-2 în marea finală de pe Wembley. După timpul regulamentar de joc scorul a fost de 1-1 (1-0).

Shaw a deschis scorul pentru Anglia în minutul 2, reluând liber din voleu din interiorul careului centrarea la bara a doua a lui Trippier. Bonucci a restabilit egalitatea în minutul 67 trimițând din doi metri în poartă mingea ricoșată din bară în urma unei lovituri de cap a lui Verrati după un corner al italienilor.

La penalty-uri pentru italieni au înscris Berardi, Bonucci și Bernandeschi, în timp ce Belotti și Jorginho au ratat. Pentru Anglia au punctat Kane și Maguire, iar Rashford, Sancho și Saka au ratat.

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (Florenzi ‘118) – Barella (Cristante ’54), Jorginho, Verratti (Locatelli ’96) – Chiesa (Bernardeschi ‘86), Immobile (Berardi ’55), Insigne (Belotti ’91). Selecţioner: Roberto Mancini;

Anglia: Pickford – Walker (Sancho ‘120), Stones, Maguire –Trippier (Saka ’71), Phillips, Rice (Henderson ’74, Rashford ‘120), Shaw – Mount (Grealish ’99) – Sterling, Kane. Selecţioner: Gareth Southgate;