Home > Fotbal > Italia s-a calificat în optimile Euro 2020

Italia s-a calificat în optimile Euro 2020

italia-elvetia-euro-2020

Italia a învins-o în această seară la Roma pe Elveția, scor 3-0 (1-0), într-o partidă contând pentru grupa A de la Euro 2020.

Locatelli a deschis scorul în minutul 26 finalizând simplu din trei metri o fază superbă făcută de Berardi. Același Locatelli a făcut 2-0 în minutul 52 cu un șut imparabil de la 20 de metri. Immobile a închis tabela la 3-0 în minutul 89 cu un șut lângă bară de la 25 de metri.

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini (Acerbi ’24), Spinazzola – Barella (Cristante ’87), Jorginho, Locatelli (Pessina ’86) – Berardi (Toloi ’70), Immobile, Insigne (Chiesa ’69). Selecţioner: Roberto Mancini;

Elveţia: Sommer – Elvedi, Schar (Zuber ’58), Akanji – Mbaku (Widmer ’58), Freuler (Sow ’84), Xhaka, Rodriguez – Seferovic (Gavranovic ’46), Shaqiri (Vargas ’76), Embolo. Selecţioner: Vladimir Petkovic;

Arbitru:

Serghei Karasev;

Elveţia: 49′ Gavronovic, 79′ Embolo;

Italia acumulează șase puncte după ce această victorie și se află pe locul 1 în grupă, iar Elveția este pe 3 cu un singur punct.

Italia va juca în meciul următor pe 20 Iunie cu Țara Galilor, iar Elveția va juca în aceeași zi cu Turcia.