Home > Fotbal > Italia trece de Austria după prelungiri

Italia trece de Austria după prelungiri

italia-austria-euro-2020

Italia a învins-o în această seară pe Austria cu scorul de 2-1 (0-0), după prelinguri, în optimile de finală de la Euro 2020.

Italia a deschis scorul în minutul 95 prin Chiesa care a convertit cu un șut la colțul lung centrarea Spinazzola. Pessina a făcut 2-0 în minutul 105 după ce a fost găsit nemarcat de Acerbi. Kalajdzic a redus din diferență în minutul 114, cu o deviere cu capul din cădere după o centrare din corner a lui Schaub.

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Barella (Pessina ’68), Jorginho, Verratti (Locatelli ’67) – Berardi (Chiesa ’84), Immobile (Belotti  ’84), Insigne (Cristante ‘108). Selecţioner: Roberto Mancini;

Austria: Bachmann – Lainer (Trimmel ‘114), Dragovic, Hinteregger, Alaba – Laimer (Ilsanker ‘114), Schlager (Gregoritsch ‘106), Sabitzer, Grillitsch (Schaub ‘106), Baumgartner (Schopf ‘90) – Arnautovic (Kalajdzic ’97). Selecţioner: Franco Foda;

Arbitru:

Anthony Taylor;

Italia: 50′ Di Lorenzo, 51′ Barella;

Austria: 2′ Arnautovic, 103′ Hinteregger, 120′ Dragovic;

În sferturi, Italia va întâlni la Sankt Petersburg învingăoare dintre Belgia și Portugalia.