Home > Fotbal > Liverpool câstigă pe Anfield derby-ul cu Arsenal

Liverpool câstigă pe Anfield derby-ul cu Arsenal

liverpool-arsenal-premier-league

Liverpool a învins-o în această seară pe „Anfield Road” pe Arsenal cu scorul de 3-1 (2-1), în derby-ul etapei a treia din Premier League.

Alexandre Lacazette a deschis scorul pentru Arsenal în minutul 25, după ce a profitat de o respingere defectuoasă a lui Robertson.

Sadio Mane a restabilit egalitatea trei minute mai târziu, împigând mingea în portă din doi metri, după ce portarul Leno respinsese șutul lui Salah.

Robertson și-a răscumpărat greșeala de la golul „Tunarilor” și i-a adus pe „Cormorani” în avantaj în minutul 34, finalizând centrarea lui Alexander – Arnold.

Diogo Jota a închis tabela la 3-1 în minutul 88 cu un șut plasat din marginea careului.

Cu această victorie, Liverpool este pe locul 3 cu 9 puncte, în timp ce Arsenal este pe 5 cu 6 puncte.

Etapa viitoare, Liverpool va juca în deplasare Aston Villa, iar Arsenal va primi vizita lui Sheffield United.