Home > Fotbal > Pas important făcut de FC Voluntari în salvarea de la retrogradare

Pas important făcut de FC Voluntari în salvarea de la retrogradare

voluntari-sepsi-liga-1

FC Voluntari s-a impus în această seară pe teren propriu contra celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-0 (0-0), într-o partidă contând pentru etapa a 11-a din play-out-ul ligii 1.

Mățan a deschis scorul în minutul 46 pentru ilfoveni cu o lovitură de cap din trei metri după o centrare perfectă a lui Tudorie la colțul lung. Căpățână a făcut 2-0 în minutul 75 dintr-un penalty dictat în urma unui fault a lui Ștefan asupra lui Iordache.

Voluntari: Cojocaru – Struna (85′ Benzar), Pașcanu, Armaș, Vlad – Căpățînă, Gorobsov, De Lucas – Gheorghe (61′ Sanoh), Tudorie (85′ Țîră), Mățan (71′ Iordache). Antrenor: Mihai Teja;

Sepsi: Niczuly – Csiszer, Celea, Țincu, Ștefan – Deaconu (67′ Achahbar), Vașvari, Fulop (61′ Dimitrov) – Carnat (36′ Diaz), Safranko (61′ Ștefănescu), Fulop (67′ Karanovic). Antrenor: Leo Grozavu;

Cătălin Popa – Mircea Grigoriu, Marius Marchidanu;

Voluntari: 19′ Strună, 87′ Sanoh;

Sepsi: 51′ Vasvari;

Cu această victorie, Voluntari acumulează 31 de puncte și se menține pe locul 9 în clasament. Sepsi este pe 11 cu 28 de puncte.

Etapa viitoare, FC Voluntari va juca în deplasare la Iași, iar Sepsi va juca în deplasare cu Viitorul.