Home > Fotbal > Patricia Țig merge în turul III la Roland Garros

Patricia Țig merge în turul III la Roland Garros

patricia-tig-roland-garros

Patricia Țig, nr. 58 WTA, s-a calificat în turul trei al turneului de la Roland Garros după ce a trecut de Christina McHale, nr. 81 WTA, în două seturi, scor 6-4, 6-3, într-o oră și 30 de minute de joc.

După ce în primele două game-uri ale meciului cele două jucătoare și-au făcut serviciul, Patricia a reușit să se desprindă la 4-1. Mc Hale a revenit și a egalat la patru. Românca a reușit apoi să ia ultimele două game-uri ale setului pe care l-a închis la 4.

În setul secund s-a mers cap la cap până la 2-2. Apoi Patricia a făcut break și s-a desprins la 4-2. Până în finalul setului s-a mers cu serviciul, iar sportiva noastră l-a închis la 3.

În turul următor, Țig o va înfrunta pe învingătoarea dintre Elena Rybakina și Fiona Ferro.

Din păcate, Ana Bogdan a fost eliminată de Sofia Kenin, scor 6-3, 3-6, 6-2.