Home > Fotbal > Petrolul a făcut scor în deplasare la Reșița

Petrolul a făcut scor în deplasare la Reșița

resita-petrolul-liga-2

Petrolul Ploiești a învins-o în această după amiază pe CSM Reșita în deplasare cu scorul de 4-0 (2-0), într-o partidă contând pentru etapa a doua din liga secundă.

În minutul 36, Vajushi a centrat de pe stânga, Ekollo a reluat cu capul din 11 metri, iar portarul Cobrea a scăpat incredibil mingea printre picioare în poartă. În minutul 41, Bratu a dublat avantajul oaspeților, după ce a luat o acțiune pe cont propriu, a dribat doi adversari, și a șutat din interiorul careului fără sperațe pentru Cobrea.

Vajushi a făcut 3-0 în minutul 51, după un excelent un-doi cu Roige, care l-a lăsat singur cu portarul advers. Roige a dus scorul la 4-0 un minut mai târziu, după o cursă solitară din propria jumătate, a intrat în careul gazdelor, l-a dribat portar și a înscris sigur, stabilind astfel scorul final.

CSM Reșița: Cobrea – Lungu, Dudea, Dumitraș, Ilie –  Danci, Breșneni – Chera (66′ Dat), Astafei, Buș – Ene. Antrenor: Alexandru Pelici;

Petrolul: Avram – Mendoza, Vajushi (86′ Levy), Manolache, Țicu (86′ Poelmas) – Meijers – Bratu (66′ Enache), Ekollo, Nir (58′ Tudor), Roige – Balint (86′ Diarra)Antrenor: Viorel Moldovan;

Florin Ovidiu Mazilu – Doru Claudiu Lucaciu, Ionuţ Marius Bobe;

După această victorie, Petrolul urcă pe locul 6 cu 3 puncte, iar Resița este pe 20 fără niciun punct.

Etapa viitoare, Reșița va juca în deplasare cu FCM Bacău, iar Petrolul va primi vizita Ripensiei Timișoara.