Home > Fotbal > Petrolul câștigă primul meci al etapei a 11-a cu Rapid

Petrolul câștigă primul meci al etapei a 11-a cu Rapid

Petrolul Ploiești și Rapid este partida care a deschis runda a 11-a a Ligii a 2-a. Ploieștenii s-au impus pe stadionul „Ilie Oană” cu scorul de 2-0, în timp ce oaspeții au avut un gol anulat.

Încă din minutul 3, Rapid a avut un gol anulat pe motiv de offsaid. Gazdele au marcat în minutul 7 în urma unei construcții frumoase, Șaim a pasat din lateral stânga dintr-o foarfecă în fața porții pentru Buhăescu, care a trimis mingea în poartă din 3 metri.

Intrat în prelungiri, Botic a închis tabela pentru Petrolul, la 2-0, cu un șut cu șiretul de la 12 metri, zonă centrală.

Petrolul, cu această victorie, are 17 puncte pe locul patru și va juca următoarea etapă cu Aerostar Bacău. Rapid are 13 puncte pe poziția a 12-a, iar meciul viitor va primi vizita celor de la Farul Constanța.

Echipele de start

Petrolul: Kitanov – Olaru, Meijers, Huja, Țicu – Salifu – Constantinescu, Lax, Roige, Șaim- Buhăescu

Rapid: Drăghia – Voicu, Dandea, Crișan, Finica – Jorza, Lazăr, Pănoiu – Sefer, Bălan, Hlistei

Brigada de arbitri: La centru –  Andrei Antonie (Bucureşti – Bucureşti), ajutat la cele două tușe de  Mihaita Necula (Bucureşti – Bucureşti) și Cosmin Vatamanu (Bucureşti – Bucureşti).