Home > Fotbal > Petrolul se califică fără emoții în sferturile Cupei României

Petrolul se califică fără emoții în sferturile Cupei României

petrolul-poli-iasi-cupa-romaniei

Petrolul Ploiești a învins-o în această seară pe teren propriu pe Poli Iași cu scorul de 3-0 (2-0), într-o partidă din cadrul sferturilor Cupei României.

Romario Moise a deschis scorul în minutul 16, înscriind fără probleme în poarta goală lăsată de Branză, care a ieșit aiurea la o minge trimisă în adâncime. Același Brânză a greșit și la golul doi al Petrolului din minutul 45, neanticipând cum trebuie o minge care a prins pământul după o lovitură liberă de la mare distanță a lui Țicu.

Buhăescu a dus scorul la 3-0 în minutul 55, finalizând din fața liniei porții o minge scoasă excelent de Moise.

Petrolul: Kitanov – Bărboianu (26′ Olaru), Lică, Heijers, Țicu – Nir Lax – Constantinescu (69′ Saim), Moise (69′ Ekollo), Roice, Vajushi (83′ Mitrea) – Buhăescu (83′ Balint). Antrenor: Viorel Moldovan;

Poli Iași: Brînză – Cană (46′ Busu), Baxevanos (45′ Gaitan), Popa, Cabral – De Iriondo, Passaglia, Vanzo (46′ Flores) – Calcan, Vega (63′ Zajmovic), Zaharia (63′ Onea). Antrenor: Andrei Cristea;

George Vidican – Ciprian Danșa, Doru Lucaciu;

Poli Iași: 45′ Baxevanos, 75′ Cabral;

Petrolul este a doua echipă calificată în sferturile Cupei României, după Dunărea Călărași, care a profitat de neprezentarea celor de la Turris Turnu Măgurele.