Home > Fotbal > Poli Iași și FC Argeș remizează în „Copou”

Poli Iași și FC Argeș remizează în „Copou”

Pauza competițională a luat sfârșit, iar Liga 1 s-a reluat cu duelul dintre Politehnica Iași și FC Argeș din etapa a 11-a. Cele două formații au terminat la egalitate, scor 1-1, după ce gazdele rămas în inferioritate numerică din minutul 68. Adrian Cristea a marcat golul ieșenilor chiar la meciul cu numărul 400 în Liga 1.

Deschiderea de scor a venit pe finalul primei reprize, în minutul 40, când Cristea a marcat cu un șut în diagonală de la 16 metri.

Argeșenii au restabilit egalitatea în minutul 61. Tofan l-a găsit excelent cu centrarea pe Malele la 6 metri, de unde s-a înălțat și a reluat cu capul în poartă, fără șanse pentru Axinte.

Ieșenii au rămas în „10” în minutul 68 când Frăsinescu l-a faultat pe Marić și arbitrul i-a arătat cartonașul roșu direct.

Poli Iași este pe poziția a 13-a în clasament cu 10 puncte și runda următoare va primi vizita campioanei CFR Cluj. FC Argeș are doar 9 puncte pe locul 14 și va juca acasă cu Dinamo București.

Echipele de start

Politehnica Iași: Axinte – Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Bușu – Vanzo (73, De Iriondo), Breeveld, Passaglia – Popadiuc (65, Platini), Cristea (72, Zajmovic), Calcan
Antrenor: Daniel Pancu

FC Argeș: Micle – Tofan, Leca, Marić, Mușat – Drăghici (46, Blejdea), Colli, Șerban, Grecu (59, Mirică – 88, Honciu) – Malele, Ndiaye (46, Deslandes)
Antrenor: Ionuț Moșteanu

Brigada de arbitri: Lucian Rusandru la centru, ajutat la cele două tușe de Mihai Artene și Cosmin Vatamanu.