Home > Fotbal > Portugalia câstigă pe final în fața Ungariei

Portugalia câstigă pe final în fața Ungariei

ungaria-portugalia-euro-2020

Portugalia a învins-o în această seară la Budapesta pe Ungaria cu scorul de 3-0 (0-0) într-o partidă contând pentru grupa F de la Euro 2020.

Guerreiro a deschis scorul în minutul 84, cu un șut deviat din marginea careului după ce a fost găsit excelent de Silva. Ronaldo a făcut 2-0 în minutul 87 dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Orban asupra lui Silva. Același Ronaldo a închis tabela la 3-0 în minutul 92, după o fază superbă în care a driblat doi adversari și a înscris cu un șut în dreapta portarului.

Ungaria: Gulacsi – Botka, Orban, Szalai – Lovrencsics, Kleinheisler, Nagy, Schafer, Fiola – Sallai, Szalai. Selecționer: Marco Rossi;

Portugalia: Patricio – Semedo, Dias, Pepe, Guerreiro – Danilo, Carvalho, Fernandes – Ronaldo, Jota, Bernardo. Selecționer: Fernando Santos;

Arbitru:

Cüneyt Çakır (Turcia)

Ungaria: 80′ Nego, 86′ Orban;

Portugalia: 38′ Dias;

Portugalia acumulează trei puncte și urcă pe primul loc în grupă. Ungaria este ultima fără niciun punct.

În meciul următor, Ungaria va juca pe 19 Iunie contra Franței, iar Portugalia în aceeași zi cu Germania.