Home > Handbal > Potaissa Turda se califică în turul II preliminar al European League

Potaissa Turda se califică în turul II preliminar al European League

potaissa-turda-european-league

Potaissa Turda s-a calificat în turul II preliminar al European League după ce a învins-o în deplasare pe HRK Gorica cu scorul de 32-27 (18–11) în manșă secundă a primului tur preliminar. În partida disputată la Turda, croații se impuseseră cu 26-24.

Cele două echipe au mers cap la cap doar până la 3-3. Apoi, turdenii au preluat complet controlul partidei iar în minutul 17 conduceau cu 10-4. Deși croații au reușit să se aproprie la patru goluri, 14-10 în minutul 25, finalul primei reprize a aparținut Turdei care a intrat la pauză cu avantaj de sapte goluri, 18-11.

Această diferență a fost aproape constantă pe durata celei de a doua repriză, croații reușind doar în final când Turda s-a mai relaxat să reducă din diferență, 30-26, minutul 59. S-a terminat în final 32-27, iar clujenii merg mai departe.

Potaissa îsi va afla adversara din turul următor prin tragere la sorți. Meciurile vor avea loc la finalul acestei luni, fiind decisive pentru calificarea în faza grupelor.

Pentru Gorica au punctat: Novak (6 goluri), Cavar (5), Cekovic (4), Laljek (4), Gal (3), Klarica (2), Kraljevic (2), Goricanec (1).

Pentru Turda au înscris Ghiță (9 goluri), Cîntec (6), Szoke (6), Thalmaier (3), Pop (3), Iancu (2), Pavel (2), Dragas (1).