Home > Tenis > Rafael Nadal câstigă al 13-lea titlu la Roland Garros

Rafael Nadal câstigă al 13-lea titlu la Roland Garros

rafael-nadal-campion-la-roland-garros

Rafael Nadal a câstigat turneul de la Roland Garros după ce l-a învins în finală pe Novak Djokovic, scor 6-0, 6-2, 7-5 după două ore și 40 de minute de joc.

Deși multe game-uri s-au terminat după prelungiri, Nadal a câstigat primul set la 0, după 45 de minute.

În setul secund doar în primele două game-uri s-a mers cap la cap. Apoi, ibericul a reușit să câstige patru game-uri la rând și să se desprindă la 5-1. Au urmat apoi două game-uri în care cei doi și-au făcut serviciul astfel încât Nadal a câstigat setul secund cu 6-2.

În setul trei s-a mers cap la cap până la 5-5. Apoi, ibericul a reușit să câstige ultimele două game-uri și odată cu cele și setul 3 cu 7-5.

Este cel de-al 13-lea trofeu câstigat de „Rafa” la Paris și cel de-al 20-lea de Grand Slam.

Astfel, el îl egalează pe Roger Federer în clasamentul All-time al celor mai multe trofee de Grand Slam câstigate.