Home > Uncategorized > Victorie importantă pentru Rapid cu Farul Constanța

Victorie importantă pentru Rapid cu Farul Constanța

Rapid s-a impus în fața celor de la Farul Constanța în etapa a 12-a a Ligii a 2-a cu scorul de 2-1. Ambele echipe au avut câte un jucător eliminat: Lazăr la gazde, iar Băjan la Farul.

Cea mai importantă ocazie în prima repriză a fost trecută în contul constănțenilor în minutul 31. Șutul lui Măzărache de la marginea careului a fost respins în bară de Drăghia.

Totuși Rapid a deschis scorul în minutul 57 din penalty, Hlistei a transformat lovitura de la 11 metri după ce Băjan l-a faultat în careu, iar Farul a rămas în „10”. În inferioritate numerică, echipa antrenată de Zicu a egalat în minutul 77. Bîrnoi a centrat excelent în zonă centrală pentru Măzărache, care s-a înălțat la 6 metri și a reluat cu capul în poarta lui Drăghia.

Rapid a revenit pe final în avantaj prin șutul de la 20 de metri a lui Sefer, fără șanse pentru Bozoancă.

Cu această victorie, rapidiștii au 16 puncte pe locul 12 în clasament și vor juca cu Aerostar Bacău. Farul are 17 puncte pe poziția a 9-a și etapa următoare întâlnește CSM Reșița.

Echipele de start

Rapid: Drăghia (c) – Leasă, Nastos, Dandea,  Finica – Jorza, Lazăr, Pănoiu – Sefer, Bălan, Hlistei
Antrenor: Mihai Iosif

Farul Constanța: Dur-Bozoancă – Băjan, Leca, Ursu (c), Panait – Bălan, Cărăruș, Bîrnoi, Stoica – Măzărache – Banyoi
Antrenor: Ianis Zicu

Partida a fost arbitrată de Cătălin Buși la centru, ajutat la cele două tușe de Daniel Hulubei și Cătălin Brînză.