Home > Fotbal > Remiză albă între CFR Cluj și CSKA Sofia

Remiză albă între CFR Cluj și CSKA Sofia

CFR Cluj remizează, scor 0-0, cu CSKA Sofia în penultimul meci din grupele Europa League. Clujenii trebuie să o învingă neapărat pe Young Boys în ultima etapă pentru a intra în primăvara europeană.

Începutul de partidă a fost unul în forță pentru ambele formații și cu ocazii importante. CSKA putea marca în minutul 5, Carey a executat un corner până la Antov, care a deviat cu călcâiul, iar Camora a scos de pe linia porții. A venit rândul celor de la CFR să pună în pericol poarta lui Busatto. Debeljuh a recuperat balonul, a pătruns până în careu și șutează, dar goalkeeperul oaspeților apără.

Bulgarii au trecut milimetric pe lângă gol în minutu 69, Sowe a șutat din interiorul careului, dar intervenția prin alunecare a lui Burcă a deviat mingea, care a trecut puțin pe lângă bară. CFR a rămas în inferioritate numerică în minutul 85, când Chipciu a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Cu acest punct CFR are 5 puncte, cu două mai puțin decât ultimul său adversar, Young Boys. Cu o victorie în meciul direct, ardelenii ar urca pe poziția a 2-a și ar accede în primăvara europeană.

Echipele de start

CFR Cluj: Bălgrădean – Sušić, Manea, Burcă, Camora – Chipciu, Đoković – Rondón, Păun (75, Carnat), Pereira (61, Deac) – Debeljuh (85, Vojtus)

CSKA Sofia: Busatto – Antov, Mattheij, Zanev – Vion, Youga, Geferson, Carey – Sankhare (77, Tiago) – Sowe, Yomov (77, Henrique)
Antrenor: Bruno Akrapovic

Partida a fost arbitrată de Amaury Delerue la centru, iar la cele două tușe: Benjamin Pages și Aurelien Drouet.