Home > Fotbal > Remiză pentru Potaissa Turda în prima manșă cu Toulouse

Remiză pentru Potaissa Turda în prima manșă cu Toulouse

turda-toulousse-european-league

Potaissa Turda a remizat în această seară pe teren propriu cu formația franceză Fenix Toulouse, scor 35-35 (15-17), în prima manșă a dublei pentru accederea în grupele European League.

În prima repriză cele două formații au fost aproape în permanență la egalitate, numai francezii au reușit o dată să se disprindă la două goluri (5-3, minutul 6). Totuși, finalul reprizei i-a aparținut lui Toulouse care a izbutit să intre la cabine cu avantaj, 17-15.

Francezii au început puternic și partea secundă, iar în minutul 40 se desprinseseră la 25-20. Turda a revenit spectaculos, iar în minutul 49 au egalat la 28. Mai mult chiar, în minutul 51 au reușit să se desprindă la 33-31. În final, s-a terminat 35-35 iar calificarea se va decide în Franța.

Pentru Turda au înscris: Ghiță (9 golur), Talas (7), Szoke (5), Thalmaier (5) Iancu (3), Dragas (2), Pavel (2), Zacaciurin (1), Savin (1).

Pentru Toulousse au punctat: Ilic (8 goluri), Abdi (6), Chelle (4), Jakobsen (4), Steins (4), Martins (4), Ben (2), Kempf (2), Leventoux (1).

Meciul retur va avea loc pe 29 Septembrie la Toulousse.