Home > Fotbal > România n-are emoții în Malta și continuă lupta pentru Euro 2020

România n-are emoții în Malta și continuă lupta pentru Euro 2020

romania-preliminarii-euro

După egalul obținut în extremis în Norvegia, echipa națională a României s-a deplasat în Malta pentru a patra partidă din grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2020.

Înaintea partidei România se afla pe locul 3 cu 4 puncte, în timp ce maltezii erau cu un loc mai jos cu 3 puncte.

Malta a început partida în următoarea formulă: Bonello – Muscat, Agius, Borg, Zerafa – Muscat, Fenech (59′ Grech), Mbong, Corbolan (84′ Montebeloo) – Effiong, Gambin( 67′ Mifsud).

Cosmin Contra a trimsi pe teren următoarea echipă: Tătăruşanu – Chipciu, Cristea, Nedelcearu (35′ Săpunaru), Bancu – Marin, Băluţă – Maxim (74′ Rotariu), Keşeru (65′ Man), Hagi – Puşcaş.

Tricolorii au început tare și au deschis scorul încă din minutul 7. Bancu a primit o minge de la Keseru în partea dreaptă și i-a centrat excelent în careu lui Puskas. Atacantul lui Palermo, a luftat în primă fază, însă mingea a intrat până la urmă în plasă. În minutul 17, Hagi îi pasează excelent lui Puskas la întâlnire, acesta driblează portarul însă trimite în bară. În minutul 29 Puskas și Keseru fac un un-doi superb, iar Puskas finalizează la colțul lung din interiorul careului pentru 2-0. În minutul 34, Hagi execută un corner, mingea este respinsă de maltezi până la Chipciu care preia și șutează superb fără speranțe pentru Bonello.

După pauză Keseru îl încearcă pe portarul celor din Malta din lovitură liberă însă acesta respinge. În minutul 69 același Bonello îl blochează în ultima clipă pe Denis Man. După numai un minut, Răzvan Marin șutează de la marginea careului, dar mingea lovește transversala. În minutul 80, Chipciu îl faultează pe Corbolan și este eliminat pentru cumul de cartonașe. El va rata astfel meciul cu Spania. În prelungirile partidei, Denis Man a primit o minge la marginea careului, a driblat, a pătruns în careu și a marcat pentru 4-0.

România învinge în Malta cu 4-0 și egalează la puncte ocupanta locului 2, Suedia, cea care a fost învinsă 2-0 de Spania.

Următorul meci al tricolorilor va avea loc pe 5 Septembrie împotriva Spaniei pe Arena Națională.

Dan Petrescu, declarație după ce România nu are încă selecționer: „Nu mă așteptam să dureze atât”
Mirel Rădoi criticat dur: „A lipsit disciplina la echipa națională“
Elevul îl învață pe profesor. Dorinel Munteanu, primele sfaturi pentru Boloni: „Ar trebui să aibă în staff oameni de încredere”
Ladislau Boloni tot mai aproape de Echipa Națională. Vezi ce a declarat directorul tehnic al FRF