Home > Handbal > România obține prima victorie la Euro

România obține prima victorie la Euro

romania-polonia-handbal-campionatul-european

Naționala României a obținut în această seară prima victorie la Campionatul European în fața Poloniei, scor 28-24 (11-15), în etapa a doua a grupei D.

Fetele noastre au început greoi meciul, iar poloneze s-au desprins la 4-1. Deși am reușit să egalăm la 4, adversarele noastre s-au distanțat din nou, iar în minutul 21 conduceau cu 11-6. Până la pauză nu am reușit decât să strângem la 11-15.

În partea secundă, România a izbutit de la scorul de 13-17, să vină la 16-17 în minutul 43. De altfel în minutul 45, am reușit să egalăm la 18. În minutul 49, am trecut pentru prima oară în avantaj, 20-19. Am reușit să ne desprindem decisiv, prima oară la 24-21, minutul 54, apoi la 27-22, minutul 59. În final s-a terminat 28-24.

Pentru România au înscris: Neagu (8 goluri), Laslo (6), Oastase (6), Dincă (3), Iuganu (2), Popa (2), Bucheschi (1).

Pentru Polonia au punctat: Rosiak (7 goluri), Labuda (5), Gega  (3), Grzyb (2), Zych (2), Nosek (2), Kochaniak (1), Szarawaga (1), Nocun (1).

Astfel, România a obținut primele două puncte, la Campionatul European și s-a calificat în grupele principale ale Campionatului European.

Următorul meci pentru tricolore va avea loc Luni de la ora 21:30 împotriva Norvegiei.