Home > Handbal > România pierde cu Norvegia și este aproape să rateze olimpiada

România pierde cu Norvegia și este aproape să rateze olimpiada

romania-norvegia-turneu-preolimpic

România a fost învinsă în această seară de Norvegia cu scorul de 24-29 (11-13), în primul meci al naționalei noastre la turneul preolimpic din Muntenegru.

Fetele noaste au început mai bine partida și au condus cu scorul de 2-0 și 3-1. Nordicele au reușit să revină și să egaleze la 3. S-a mers apoi cap la cap până la 9-9. Apoi Norvegia s-a distanțat la 12-9, minutul 24. Până la urmă la pauză, s-a intrat cu 13-11.

România a început dezastruos partea secundă, iar în minutul 37, Norvegia se desprinsese la 17-12. Diferența a continua să crească, iar în minutul 43, nordicele conduceau cu 20-13. Fetele noastre au reușit să reintre în joc, iar în minutul 55 au venit la 22-26. În final s-a terminat 29 la 24 pentru Norvegia.

Pentru România au înscris: Neagu (11 goluri), Pintea (4), Buceschi (3), Iuganu (2), Moisă (2), Seraficeanu (1), Perianu (1).

Pentru Norvegia ai punctat: Skogrand 12 (goluri), Oftedal (4), Reistad (4), Brattset (3), Aune (2), Kristiansen (2), Herrem (1).

Mâine de la ora 17 vom înfrunta Muntenegru în cea de a treia partidă a turneului preolimpic. După ce Muntenegru a învins Norvegia în primul meci cu 28 la 23, calculele sunt următoarele pentru a ne mai putea califica la Tokio:

• Ne califăm alături de Norvegia dacă învingem Muntenegru la mai mult de șase goluri diferență;
  • Ne calificăm alături de Muntenegru dacă le învingem pe acestea la cinci goluri diferențe, dar înscriem măcar 29 de goluri.