Home > Fotbal > România și Belarus, festival de goluri la Ploiești

România și Belarus, festival de goluri la Ploiești

romania-belarus-amical

Naționala româniei a învins în această seară echipa națională a belarusului cu scorul de 5-3 (4-0), într-un amical disputat pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești.

Mitrea a deschis scorul în minutul 11 cu o lovitură de cap după un corner executat de Răzvan Marin. Acesta a făcut 2-0 în minutul 20 dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Naumov asupra lui Pușcaș.Nedelcearu a dus scorul la 3-0 în minutul 31 trimițând în poartă o minge deviată de Mogoș după un corner executat de Marin. Pușcaș a stabilit scorul pauzei , 4-0, în minutul 44 cu un șut din întoarcere din marginea careului mic, după o minge primită de la Nedelcearu.

Același Nedelcearu a înscris pentru 5-0 în minutul 55, trimițând în poartă cu siguranță o minge respinsă greșit de portarul celor de la Belarus după un șut al lui Tănase. Kendish a speculat o gafă a Mogoș în minutul 63 și a redus handicapul la 1-5. Bakhar speculează o nouă greșeală în defensiva noastră și duce scorul la 2-5. Klimovich a stabilit scorul final 3-5.

România: Lazar – Nedelcearu, Mitrea, Toșca (46′ Cristea) – Mogoș (73′ Crețu), Marin (70′ Bicfalvi), Nistor, Ganea – Man (57′ Băluță), Pușcaș (58′ Alibec), Tănase (57′ Maxim). Selecționer: Mirel Rădoi;

Belarus: Chichkan – Polyakov, Naumov (46′ Yuzepchukh), Bordachev, Pechenin – Ebong (62′ Stasevich), Maevkiy (62′ Yablonski), Khachaturyan (70′ Klimovich), Bakhar – Kendysh, Laptev (62′ Skavysh). Selecționer: Mihail Marhel;

Gheorghi Kabakov – Martin Margaritov, Dian Valkov;

România: 71′ Bicfalvi;

Belarus: 19′ Naumov;

Pentru România urmează meciul de Duminică, 15 Noiembrie contra Norvegiei în Liga Națiunilor.