Home > Fotbal > România U21 se impune categoric în duelul cu Malta U21

România U21 se impune categoric în duelul cu Malta U21

Penultimul meci din preliminariile pentru calificarea la Campionatul European din 2021 a adus României U21 o victorie care i-a consolidat poziția secundă în grupă. „Tricolorii mici” au câștigat cu scorul de 4-1 meciul cu echipa Maltei U21, deși au jucat în inferioritate numerică după eliminarea lui Băluță din minutul 34 pentru cumul de cartonașe. În „10”, România a marcat două goluri și a controlat partida de la Giurgiu cap-coadă.

După eșecul de la Kiev, „tricolorii mici” au făcut spectacol în prima repriză pe stadionul „Marin Anastasovici”. Sârguința lui Mățan încă din debutul meciului a dus și la deschiderea de scor în minutul 17 pentru România, gol venit la capătul unei acțiuni personale. Același Mățan a pătruns în careu, Denis Man i-a ciupit balonul, după ce Mățan a picat în urma unui contact cu apărarea malteză, și a majorat avantajul la 2-0 după ce a driblat portarul. La două minute după eliminarea lui Băluță, pasa lui Denis Man l-a găsit excelent în careu pe Ganea care a înscris pentru 3-0. În minutul 39 Vlădoiu a fost faultat, iar centralul a arătat punctul cu var. Man și-a trecut în cont dubla, a transformat lovitura de la 11 metri fără emoții. Astfel, tabela a arătat 4-0 la pauză.

Repriza a doua a început cu Malta U21 mai determinată, oaspeții au atacat, iar în minutul 50 au marcat golul de onoare. Elouni s-a strecurat printre apărătorii României, mai exact pe lângă Chindriș, și a reluat cu capul o centrare venită din banda stângă. „Tricolorii mici” au continuat să preseze și să atace poarta lui Formosa. Man putea face tripla, Vlădoiu l-a servit excelent pe mijlocașul ajuns în fața porții, dar nu a reușit să împingă mingea în plasă. Chindriș putea să închidă tabela în minutul 86 după un corner bătut de pe stânga, dar reluarea sa cu capul a trecut milimetric pe lângă buturile maltezilor.

Cu victoria de astăzi, reprezentativa U21 a României este sigură de locul 2 din grupa opt cu 19 puncte. Pe 17 noiembrie, la Ploiești, urmează meciul decisiv pentru calificare cu liderul Danemarca.

Echipele de start

România U21: Aioani – Vlădoiu, R. Drăgușin, Băluță, Haruț – Olaru (77 Moruțan),  Marin, Ciobanu (81 Itu) – Man (cpt) (60 Drăguș), Ganea (46 Chindriș), Mățan (59 Petrila)
Rezerve: Axinte, Chindriș, Cîmpanu, Costache, Drăguș, Itu, Moruțan, Munteanu, Petrila
Antrenor: Mihai Stoichiță

Malta U21: Formosa – Borg (72 Vella), Camilleri, Spiteri (46 Farrugia), Gauci – Mckay (80 Ghio), Attard, Spiteri, Scicluna (60 Zammit) – Friggieri (cpt), Elouni
Rezerve: Formosa, Farrugia, Fenech, Ghio, Mallia, Spiteri, Tanti, Vella, Zammit
Antrenor: Silvio Vella

Brigada de arbitri din Kosovo: Visar Kastrati  la centru, ajutat la cele două tușe de Besnik Morina și Imran Kabashi.