Home > Fotbal > Sepsi întoarce scorul cu Voluntari și contorizează prima victorie din acest sezon

voluntari-sepsi-liga-1

Sepsi Sf. Gheorghe a învins-o în această seară în deplasare pe FC Voluntari cu scorul de 2-1 (0-1), în primul meci al etapei a 5-a din Liga 1.

FC Voluntari a deschis scorul în minutul 4 prin Mailat, care a reluat imparabil din voleu mingea respinsă în față de Râmniceanu la șutul lui Grădinaru. Purece a restabilit egalitatea în minutul 55 cu un șut în vinclu de la marginea careului. Lorand Fulop a adus victoria lui Sepsi în minutul 83 cu o lovitură de cap după o centrare a lui Nouvier.

FC Voluntari: Rîmniceanu – Costin (57′ Puel), Balaur, Armaș, Vlad – Căpățînă, de Lucas, Gheorghe (79′ Bortoneanu) – Mailat, Eric (10′ Jefte), Grădinaru (79′ Lopes). Antrenor: Mihai Teja;

Sepsi : Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Bogdan Mitrea, Ștefan (46′ Nouvier) – Kovacs (46′ Purece), Fofana (58′ Fulop), Dragomir (7′ Aganovic) – Golofca (79′ Bajrovic), Safranko, Ștefănescu. Antrenor: Leo Grozavu;

Marius Avram – Vladimir Urzică, Marius Marchidanu;

Sepsi : 32′ Mitrea, 45+1′ Ștefănescu, 86′ Nouvier, 90+4′ Safranko;

Cu această victorie, Sepsi urcă pe locul 7 cu 6 puncte, în timp ce FC Voluntari este pe 5 cu 7 puncte.

Etapa viitoare, FC Voluntari va juca în deplasare cu Astra Giurgiu, în timp ce Sepsi va primi vizita lui FC Argeș.