Home > Fotbal > Sepsi o zdrobește pe Poli Iași și este aproape calificată în finala Cupei,

Sepsi o zdrobește pe Poli Iași și este aproape calificată în finala Cupei,

sepsi-iasi-cupa-romaniei

Sepsi Sf. Gheorghe a învins-o în această seară pe teren propriu fără drept de apel pe Poli Iași, scor 5-1 (1-1), în prima manșă a semifinalelor Cupei României.

Andrei Cristea a deschis scorul pentru Iași în minutul 5 din penalty, după ce Klimavicius a fost faultat în careu de Celea. Achahbar a egalat în minutul 25 cu un șut din marginea careului.

Fulop i-a adus pe covăsneni în avantaj în minutul 52 cu o lovitură de cap în urma unui corner. Achahbar a făcut 3-1 în minutul 75, înscriind simplu în câțiva metri, după ce Florin Ștefan l-a găsit liber în careu. S-a făcut 4-1 după ce, portarul Rusu a scăpat în poartă mingea șutat din lateral de Carnat. Karanovic a închis tabela la 5-1 în minutul 86 cu o lovitură de cap în urma unei centrări a lui Ștefănescu.

Sepsi: Niczuly – Carnat, Bouhenna, Celea, Ștefan – Velev (46′ Fulop), Vașvari – Fulop (68′ Popescu), Achahbar (85′ Kovacs), Ștefănescu – Safranko (67′ Karanovic). Antrenor: Leo Grozavu;

Poli Iași: Rusu – Rodny Lopes, Klimavicius, Mihalache, Onea – Popadiuc (46′ Platini), De Iriondo (66′ Serban), Bourama, Horșia (46′ Grădinaru) – Chacana (57′ Omoh), Cristea (59′ Luckassen). Antrenor: Mircea Rednic;