Home > Tenis > Simona Halep, calificare fără emoții în turul III la Madrid

Simona Halep, calificare fără emoții în turul III la Madrid

simona-halep-turul-3-madrid

Simona Halep, nr. 3 WTA s-a calificat în turul III al turneului WTA de la Madrid după ce a trecut în turul II de Saisai Zheng, nr. 57 WTA, scor 6-0, 6-4 după o oră și 15 minute de joc.

Primul set nu a avut istoric, fiind câstigat de Simona la 0 după 35 de minute de joc.

Numărul trei WTA, a început tare și setul secund și s-a desprins la 3-0. Chinezoaica a revenit și venit la 2-3. De acolo, Simona a reușit două game-uri la rând și s-a distanțat la 5-2. Zheng a revenit din nou și a venit la 4-5. Sportiva noastră a reușit să facă break în ultimul game al meciului, astfel încât a închis setul doi la 6-4.

În turul următor, Simona o va întâlni pe învingătoarea dintre Elise Mertens, nr. 16 WTA, și Elena Rbakina, nr. 22 WTA.