Home > Fotbal > Simona Halep, campioană la Praga

Simona Halep, campioană la Praga

halep-campioana-praga

Simona Halep, nr.2 WTA, a câstigat turneul WTA de la Praga după ce s-a impus în finala cu belgianca Elise Mertens, nr. 23 WTA, scor 6-2, 7-5, după o oră și jumătate de joc.

Belgianca a început mai bine partida și și-a adjudecat primele două game-uri. Simona a replicat însă imediat și a izbutit să câstige sașe game-uri consecutive și odată cu ele și primul set, 6-2.

Setul secund a început cu un schimb de break-uri, apoi două game-uri de serviciu. Simona a apăsat din nou pedala de accelerație și s-a distanțat la 4-2. Mertens a revenit însă și a egalat la 4. După ce cele două jucătoare și-au cîstigat serviciul pentru 5-5, sportiva noastră a câstigat ultimele două game-uri ale setului, adjudecându-l cu 7-5.

Este cel de-al 21-lea trofeu din cariera Simonei. Acesta a fost primul turneu la care sportiva noastră a participat după pandemia de coronavirus.