Home > Tenis > Simona Halep câstigă duelul românesc cu Begu și ajunge în turul III la Roland Garros

simona-halep-turul-3-roland-garros

Simona Halep, nr. 2 WTA, s-a calificat în turul 3 al turneului de la Roland Garros după ce a întrecut-o pe Irina Begu, nr. 72 WTA, scor 6-3, 6-4, într-o oră și 24 de minute.

Simona a început puternic partida și s-a desprins la 3-0. Irina a echilibrat partida și a reușit să vină la 3-4. Numărul doi mondial a reușit însă două game-uri la rând cu care a închis primul set cu 6-3.

În setul secund s-a mers cap la cap până la 4-4. Simona a izbutit să facă două game-uri consecutive și a închis și setul doi, 6-4.

În turul următor, Simona o va înfrunta pe Amanda Anisimova, nr. 29 WTA, cea care a eliminat-o anul trecut în sferturi la openul francez.