Home > Tenis > Simona Halep câstigă primul meci din 2021

Simona Halep câstigă primul meci din 2021

halep-barty-adelaide

Simona Halep , nr.2 WTA, a învins-o în această dimineață pe Asleigh Barty, nr.1 WTA, scor 3-6, 6-1, 10-8, într-o partidă din cadrul turneului demonstrativ de la Adelaide.

După ce în primele patru game-uri ale meciului s-a mers cap la cap cu serviciul, australianca a reușit să se desprindă la 5-2. S-a mers apoi cu serviciul până la finalul setului pe care Australianca l-a câstigat cu 6-3.

În setul secund doar în primele două game-uri s-a menținut egalitatea. Simona a apăsat puternic pedala de accelerație și a izbutit să câstige cinci game-uri consecutive cu ajutorul cărora a câstigat setul doi cu 6-1.

În super tie-break, sportiva noastră a fost în permanență în față, însă australianca nu a lăsat-o să se desprindă la mai mult de două puncte distanță. Totuși, Simona de la 8-8 a făcut două puncte la rând, închizând astfel actul decisiv cu 10-8.

Simona urmează să zboare acum către Melbourne, unde de Luni va participa la un turneu WTA 500, premergător Australian Open.