Home > Tenis > Simona Halep câstigă un duel de foc 100% românesc cu Mihaela Buzărnescu

Simona Halep câstigă un duel de foc 100% românesc cu Mihaela Buzărnescu

Simona Halep, nr.7 WTA și Mihaela Buzărnescu nr. 53 WTA, s-au întâlnit în turul secund la Wimbledon, într-un duel 100% românesc.

Read more tag

Simona a început mai bine meciul și s-a distanțat la 2-0. Mihaela a revenit și a egalat la doi. A urmat apoi un schimb de break-uri. Din acest moment, Halep a preluat complet inițiativa și a izbutit trei game-uri la rând, închizând primul set la 6-3.

La fel ca în primul set, Simona s-a distanțat la 2-0 în debutul actului secund. Mihaela a revenit și de această dată și a egalat la doi. Doar că acum seria bună a Mihaelei a continuat și a preluat conducerea, 4-2. Halep a revenit la rândul ei și a egalat la 4. Finalul setului i-a aparținut lui Buzărnescu care a câstigat două game-uri la rând și a închis setul secund la 6-4.

Și în decisiv Simona a pornit puternic, de data asta luând un ecart de 3 game-uri, 3-0. Buzărnescu a izbutit să strângă la 3-2, dar Simona a avut din nou o serie de 3 game-uri la rând cu care a închis decisivul, 6-2.

Simona Halep o învinge pe Mihaela Buzărnescu, 6-3, 4-6, 6-2, într-o oră și 50 de minute și se califică în turul 3 la Wimbledon.

Acolo ea o va întâlni Vineri pe bielorusa Viktoria Azarenka.

Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”