Home > Tenis > Simona Halep defilează spre semifinale la Australian Open

Simona Halep defilează spre semifinale la Australian Open

Simona Halep, nr. 3 WTA, a întâlnit-o în această dimineață pe Anett Kontaveit, nr. 31 WTA, în sferturile turneului de la Australian Open.

În primul set, doar în primele două game-uri s-a mers cu serviciul, apoi Simona a preluat complet controlul setului reușind cinci game-uri la rând prin intermediul cărora a închis primul set cu 6-1.

Seria de game-uri consecutive a Simonei a continuat și în actul secund, sportiva noastră ducându-se la 5-0 aproape imediat. Au urmat apoi două game-uri în care cele două jucătoare și-au făcut serviciul astfel încât Halep a închis și setul doi la 6-1.

Simona Halep o învinge pe Anett Kontaveit, scor 6-1, 6-1 după doar 50 de minute și se califică în semifinale la Australian Open.

Acolo ea va da peste Garbine Muguruza, nr. 32 WTA.

belinda-bencic-charleston
Belinda Bencic s-a impus la Charleston
Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”