Home > Tenis > Simona Halep este eliminată de la Turneul Campioanelor

Simona Halep este eliminată de la Turneul Campioanelor

Simona Halep, nr.5 WTA, a întâlnit-o în această după amiază pe Karolina Pliskova, nr. 2 WTA, în ultimul meci al grupei Mov de la Turneul Campioanelor.

Înaintea meciului ambele jucătoare aveau câte o victorie în grupă, astfel că învingătoarea meciului se califica în semifinalele turneului.

Simona a început dezastruos partida, pierzând fără drept de apel primul set la 0, set în care nu a câstigat decât 9 puncte.

Sportiva noastră a început mult mai bine actul secund și a condus cu 2-0. Cehoaica a revenit însă și a egalat la 2. Au urmat apoi patru game-uri la rând luate de româncă cu ajutorul cărora a închis setul cu 6-2.

Simona a început la fel de bine decisivul și s-a distanțat la 2-0. Replica Pliskovei nu a întârziat să apară, iar aceasta a luat 5 game-uri la rând. Halep nu a reușit decât să vină până la 4-5, dar a pierdut ultimul game pe propriu serviciu și odată cu el și setul 4-6.

Karolina Pliskova o învinge pe Simona Halep, scor 6-0, 2-6, 6-4, într-o oră și 45 de minute și o va întâlni în semifinale pe Ashley Barty.

Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”