Home > Tenis > Simona Halep, în finală la Melbourne

Simona Halep, în finală la Melbourne

simona-halep-finala-melbourne

Simona Halep, nr. 20 WTA, s-a calificat în finala turneului de la Melbourne după ce a trecut de chinezoaica Qinwen Zheng, scor 6-3, 6-2, după o oră și 25 de minute de joc.

Simona a început tare partida și a făcut break chiar în primul game al setului unu. Ea a reușit apoi să îl convertească cu serviciul până în finalul setului când a izbutit din nou să câstige pe serviciul adversar și să închidă prima manșă la 6-3.

În setul secund doar în primele două game-uri s-a mers cu serviciul. Apoi, Simona a reușit să se desprindă la 4-1. Până la finalul setului chinezoaica nu a mai luat decât un singur game, iar românca a închis actul doi cu 6-2.

În finală, Simona o va înfrunta pe învingătoarea dintre Naomi Osaka, nr. 13 WTA și Veronika Kudermetova, nr. 31 WTA.