Home > Tenis > Simona Halep, în sferturi și la dublu la Gippsland Trophy

Simona Halep, în sferturi și la dublu la Gippsland Trophy

simona-halep-dublu-melbourne

Perechea Simona Halep/Daria Gavrilova s-a calificat în sferturile de finală la Gippsland Trophy după ce a dispus de dublul format din Gabriela Dabrowski/Bethanie Mattek-Sands, scor 7-6, 2-6, 10-2.

În primul set s-a mers cap la cap până la 2-2. Dabrowski și Matek Sands au reușit trei game-uri la rând apoi și s-au distanțat la 5-2. Simona și Daria au reușit să revină și să egaleze la 5. S-a intrat apoi în tie-break unde Halep și Gavrilova au reușit să se impună la 4.

În actul secund după un prim game câstigat de Gavrilova și Halep, adversarele lor au reușit să ia cinci game-uri consecutive și să se desprindă la 5-1. Au urmat apoi două game-uri în care s-a mers cu serviciu astfel încât Dabrowski și Mattek-Sand au închis setul doi la 2.

Super tie-break-ul a fost dominat clar de Simona și Daria care au reușit să îl câstige fără emoții la 2.

În sferturi cele două vor da peste dublul format din Mihaela Buzărnescu și Alize Cornet.