Home > Tenis > Simona Halep, în turul III la Indian Wells

Simona Halep, în turul III la Indian Wells

simona-halep-turul-iii-indian-wells

Simona Halep, nr. 17 WTA, s-a calificat în turul III la Indian Wells după ce a trecut de ucraineanca Marta Kostyuk, nr. 58 WTA, scor 7-6 (2), 6-1 după o oră și treizeci de minute de joc.

Ucraineaca a început mai bine partida și a reușit să se desprindă la 3-1 în primul set. Simona a revenit însă imediat și a egalat la 3. S-a mers apoi cap la cap cu serviciul până în tie-break. Compatrioata noastră a dominat aici cu autoritatea câstigându-l cu 7-2.

Simona a început puternic și setul doi și s-a desprins la 3-0. După ce Kostyuk a făcut și ea un game de serviciu, Halep a reușit alte trei game-uri la rând cu care a închis setul doi la 1.

În turul III, Simona o va înfrunta pe învingătoarea dintre Emma Răducanu și Aliaksandra Sasnovich.