Home > Tenis > Simona Halep, întrebuințată serios în turul 3 la Indian Wells

Simona Halep, întrebuințată serios în turul 3 la Indian Wells

halep-indian-wells

Simona Halep a jucat în această seară în turul 3 la Indian Wells împotriva jucătoarei ucrainene, Katerina Kozlova, numărul 114 WTA.

Simona a început puternic partida și s-a distanțat la 2-0. Ucraineanca a revenit însă și a luat următoarele trei game-uri. Sportiva noastră a reușit un nou break la 4-3, iar la 5-3 pe serviciul adversarei a avut minge de set, ratată din păcate. În acest moment al partidei românca a avut o cădere care i-a permis jucătoarei din Ucraina să preia conducerea în set, 6-5. Simona nu a acuzat șocul și a trimis setul în tie-break, pe care l-a gestionat perfect și l-a câstigat la 3.

Setul secund a început cu un schimb de break-uri între cele două jucătoare în primele patru game-uri. De acolo, Simona a apăsat pedala de accelerație și si-a adjudecat următoarele trei game-uri. Ca și în primul set ucraineanca a revenit, iar Simona s-a văzut egalată la 5. Din nou românca se menține tare pe poziții și câstigă la 0 următoarele două game-uri, care îi permit să închidă setul și totodată și meciul.

Halep câstigă cu 7-6, 7-5  , într-o oră și 47 de minute și se califică în optimile de finală ale turneului californian.

În optimile de finală, Simona o va întâlni pe câstigătoarea partidei dintre Marketa Vondrousova și Jelena Ostapenko.