Home > Tenis > Simona Halep se califică în semifinale la Linz

Simona Halep se califică în semifinale la Linz

simona-halep-paolini-wta

Simona Halep, nr. 22 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului de la Linz după ce a trecut de italianca Jasmine Paolini, nr. 51 WTA, scor 4-6, 7-5, 6-0 după două ore și 14 minute de joc.

Italianca a început mai bine partida și s-a desprins la 3-0. S-a mers apoi cu serviciul până aproape de finalul setului. Simona a reușit să facă break și să vină la 4-5, dar Paolini a făcut imediat re-break câstigând astfel primul act cu 6-4.

Paolini a început bine și setul secund și s-a desprins la 3-1. Sportiva noastră a revenit și a egalat la 3. Până la 5-5 s-a mers cu serviciul. Simona a reușit să câstige ultimele două game-uri ale setului pe care și l-a adjudecat cu 7-5.

Setul decisiv nu a avut istoric, Simona reușind să îl câstige la 0.

În semifinale, Simona o va întâlni pe învingătoare dintre Jaqueline Cristian și Veronika Kudermetova.