Home > Fotbal > Slovacia produce o primă surpriză la Euro 2020

Slovacia produce o primă surpriză la Euro 2020

polonia-slovacia-euro-2020

Slovacia a învins-o în această seară la Sankt Petersburg pe Polonia, scor 2-1 (1-0), într-o partidă din Grupa E de la Euro 2020.

Slovacia a deschis scorul în minutul 18, după o acțiune personală a lui Mak care a ridiculizat doi jucători polonezi, a pătruns și a șutat în bară, mingea l-a lovit pe portarul Szczesny și a intrat în poartă. Linetty a restabilit egalitatea în minutul 46 reluând cu latul din marginea careului mic o minge întoarsă excelent de Rybus. Skriniar a adus victoria Slovaciei cu un șut imparabil din interiorul careului după ce defensiva poloneză nu a respins convingător o minge la un corner.

Polonia: Szczesny – Bereszynski, Glik, Bednarek, Rybus (Puchaz ’74) – Linetty (Frankowski ’74), Krychowiak, Klich (Moder ’85) – Jozwiak, Lewandowski, Zielinski (Swiderski ’85). Selecţioner: Paulo Sousa;

Slovacia: Dubravka – Pekarik (Koscelni ’79), Satka, Skriniar, Hubocan – Kucka, Hromada (Hrosovsky ’79) – Haraslin (Duris ’87), Hamsik, Mak (Suslov ’87)- Duda (Gregus ’90). Selecţioner: Stefan Tarkovic;

Ovidiu Haţegan – Radu Ghinguleac, Sebastian Gheorghe;

Polonia: 22′ Krychowiak;

Slovacia: 20′ Hubocan;

Cartonașe roșii:

Polonia: 62′ Krychowiak;

Slovacia acumulează trei puncte și urcă temporar pe primul loc în grupă. Polonia este ultima fără niciun punct.

În meciul următor, Polonia va juca pe 19 Iunie cu Spania, iar Slovacia cu o zi înainte cu Suedia.