Home > Tenis > Sorana Cîrstea, în sferturi la Grampians Trophy

Sorana Cîrstea, în sferturi la Grampians Trophy

sorana-cirstea-sferturi-grampians-trophy

Sorana Cîrstea, nr. 72 WTA, a învins-o în această dimineață pe Belinda Bencic, nr. 12 WTA, scor 7-5, 6-2, după o oră și 20 minute de joc în optimile Grampians Trophy.

În primul set, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 5-5. S-a mers cu serviciul, excepție făcând doar game-uri trei și patru când a fost un schimb de break-uri. Sorana a reușit să facă un nou break la 6-5 și odată cu el să închidă și primul set, cu 7-5.

În setul secund, Sorana a început puternic și s-a desprins la 4-0. Elvețianca a reușit să recupereze un break și să vină la 2-4. Românca a făcut însă alte două game-uri consecutive și a închis setul secund cu 6-2,

În sferturi, Sorana o va întâlni pe întâlni pe învingătoarea dintre Ann Li, nr.99 WTA, și Veronika Kudermetova, nr. 23 WTA.