Home > Fotbal > Ștefan Radu este în primăvara europeană a Champions League

Ștefan Radu este în primăvara europeană a Champions League

stefan-radu-champions-league

Lazio Roma s-a calificat în primăvara europeană a UEFA Champions League, după ce a remizat pe teren propriu, scor 2-2 (2-1) cu Club Brugge în ultima etapă a grupelor Champions League.

Fotbalistul Român, Radu Ștefan a fost rezervă la Lazio, dar a intrat pe teren la pauză în locul olandezului Wesley Hoedt. Astfel românul și-a făcut debutul în grupele Champions League.

Juaquin Correa a deschis scorul pentru gazde în minutul 12 după ce a speculat o minge respinsă greșit în față de portarul belgienilor. Oaspeții au egalat după numai 3 minute prin Ruud Vormer care la rândul său a profitat de o eroare a portarului lui Lazio, care nu a putut reține balonul la șutul lui Lang. Ciro Immobile a readus-o pe Lazio în avantaj în minutul 27 din penalty.

Hans Vanaken a stabilit scorul final, 2-2, în minutul 76 reluând imparabil cu capul centrarea lui Vormer.

Cu acest rezultat Lazio a acumulat 10 puncte și a terminat grupa pe locul 2, în timp ce belgienii vor juca în primăvara Europa League după ce au terminat pe locul 3 cu 8 puncte.