Home > Fotbal > Țara Galilor și Elveția termină la egalitate în al doilea meci de la Euro 2020

Țara Galilor și Elveția termină la egalitate în al doilea meci de la Euro 2020

tara-galilor-elvetia-euro-2020

Țara Galilor și Elveția au terminat la egalitate scor 1-1 (0-0) la Baku, în cel de-al doilea meci al grupei A de la Euro 2020.

Embolo a deschis scorul pentru elvețieni în minutul 49 reluând cu capul o centrare din corner a lui Shaqiri. Moore a restabilit egalitatea în minutul 74 cu o lovitură de cap după o centrare excelentă a lui Morell.

Tara Galilor: Ward – Roberts, Rodon, Davies, Mepham – Morrell, Allen, Ramsey (Ampadu ‘90+3) – James (Brooks ’75), Moore, Bale. Selecţioner: Rob Page;

Elvetia: Sommer – Elvedi, Schär, Akanji – Mbabu, Xhaka, Freuler, Rodríguez – Embolo, Shaqiri (Zakaria), Seferovic (Gavranovic ’84). Selecţioner: Vladimir Petkovic;

Clement Turpin – Danos Nicolas, Gringore Cyril;

Tara Galilor: 47′ Moore;

Elvetia: 30′ Schar, 63′ Mbabu;

După acest egal, cele două formații ocupă locurile doi și trei cu un singur punct.

În meciul următor, Țara Galilor va juca pe 16 Iunie cu Turcia, iar Elveția în aceeași zi cu Italia.