Home > Tenis > Tenis | Irina Begu părăseste turneul de la Hobart

Tenis | Irina Begu părăseste turneul de la Hobart

irina-begu-eliminata

Ultima româncă rămasă în turneele WTA din această săptămână, Irina Begu, a jucat în această dimineată în sferturile turneului de la Hobart împotriva slovacei Anna Schmiedlova.

Primul set a fost unul marcat de break-uri de o parte și de cealaltă. Irina a fost prima care a reușit să întrerupă această serie și a dus scorul la 5-3 în favoarea sa. Deși a fost la doar un game distanță de câstigarea primului set, Irina a pierdut următoarele patru game-uri și odată cu ele și primul set.

Cel de al doilea set a fost aproape tras la indigo cu primul. Begu s-a distanțat la 5-3, s-a aflat la serviciu pentru a închise setul, dar deznodământul a fost identic cu cel din primul set.

Irina Begu este învinsă cu un dublu 5-7. Pentru rezultatul de la Hobart ea va primi un cec în valoare de 6.175 de dolari si 60 de puncte WTA.

Irina urmează să plece spre Melbourne pentru primul turneu de grand slam al anului. Ea o va întâlni în primul tur pe jucătoarea germana Andrea Petkovic.