Home > Tenis > Tenis | Prima calificare românească în săptămâna a doua la AO

Tenis | Prima calificare românească în săptămâna a doua la AO

Halep-victorie

Simona Halep la simplu, respectiv Irina Begu și Mihaela Buzărnescu la dublu au jucat în această dimineață pentru calificarea în  optimile de finală la primul turneu de Grand Slam al anului.

Simona Halep a întalnit-o în turul trei la Australian Open pe fosta lideră mondială, americanca Venus Williams. Primul set a fost echilibrat până la scorul de 2-2, când Simona a început să apese pedala de accelarație, iar cu ajutorul serviciului care a mai mers extrem de bine astăzi și a unui retur în permenență agresiv, Simona a luat următoarele patru game-uri la rând și a închis setul cu 6-2.

Simona a continuat jocul bun și a făcut break chiar în primul game al setului doi, însă americanca a răspuns imediat și a făcut rebreak-ul. S-a mers cu serviciul până la 3-2 pentru Williams, când povestea din primul set s-a repetat, Simona a început să avanseze în teren și să o preseze pe Williams, care nu a mai avut replică în fața jocului agresiv al Simonei. Românca ia din nou patru game-uri la rând cu ajutorul cărora închide setul și implicit și meciul.

Simona câstigă 6-2, 6-3, într-o oră și 15 minute și urmează să o intălnească în optimi pe sora mai mică a lui Venus, Serena Williams. Jocul prestat astăzi de liderul mondial ne dă încredere că aceasta poate face un meci mare în fața celei mai titrate tenismene din istorie.

Mâine, vor juca în optimile de finală ale probei de dublu, cuplul format din Monica Niculescu și Irina Bara. Acestea le vor înfrunta pe Raquel Atawo și Katarina Srebotnik, meci ce va începe in jurul orei 4 dimineața.