Home > Tenis > Tenis | România rămâne fără reprezentante la Shenzen

Tenis | România rămâne fără reprezentante la Shenzen

shenzen

Odată cu noul an, a început și sezonul 2019 al circuitului WTA, în această săptamână disputânduse turneele de la Brisbane, Auchland si Shenzen.

Irina Begu a fost învinsă încă din runda inaugurală de rusoaica Veronika Kudermetova scor 6-3, 1-6, 6-7. În schimb celelalte două românce prezente pe tabloul turneului din China Monica Niculescu și Sorana Cîrstea au avut un parcurs mai bun.

În primele două tururi, Monica Niculescu le-a intrecut pe Jelena Ostapenko (6-0, 6-2) și pe Kristina Pliskova (6-7, 6-3, 6-4), în timp ce Sorana Cîrstea le-a depășit pe Martha Linette ( 6-3, 6-3), respectiv Pauline Parmentier (6-2, 6-2).

Meciurile din sferturile de finală trebuiau să se dispute ieri dimineața, însă din cauza ploii, acestea au fost amânate pentru astăzi.

Sorana Cîrstea a început foarte bine meciul cu americanca Alison Riske conducând cu 4-1 și 5-3, având șanșa să servească pentru set. Americanca a revenit în set, izbutănd să facă două break-uri și să închidă setul la 7-5. Cel de al doilea set aproape nu a avut istoric, iar Riske s-a impus în final cu 7-5, 6-1.

Monica Niculescu a avut un start excelent de partidă cu reprezentanta gazdelor Yafan Wang reusind să îsi adjudece primul set fara mari emoții, scor 6-2. Actul secund a fost mult mai echilibrat, iar Monica deși a condus cu 5-3 și a servit pentru a închide meciul, s-a văzut egalată, iar setul s-a decis la tie-break unde chinezoaica s-a impus la 4. În setul decisiv oboseală acumulată pe timpul turneului (ea jucănd și două meciuri de calificări) nu i-a mai permis lui Niculescu să dea o replică pe măsură și a trebuit să se recunoască învinsă, scor 6-2, 6-7, 1-6.

De remarcat și performanța sportivei canadience de origine română, Bianca Andreescu care s-a calificat în semifinale la Auchland. Numărul 152 mondial le-a învins în două zile la rând pe fostele lidere mondiale Caroline Wozniacki ( 6-4, 6-4) și Venus Williams (6-7, 6-1, 6-3).