Home > Tenis > Tenis | Victorie mare pentru o pereche românească chiar înainte de Fed Cup

Tenis | Victorie mare pentru o pereche românească chiar înainte de Fed Cup

begu-niculescu

În această dimineață a avut loc în Thailanda finala turneului de categorie international de la Hua Hin în care le-am avut reprezentante pe Monica Niculescu și Irina Begu care au făcut pereche în acest turneu.

Cele două au avut de înfruntat în finală perechea compusă din rusoaica Anna Blinkova și chinezoaica Yafan Wang. Româncele, favorite numarul 2 la competiția din Thailanda, au avut un prim set destul de slab, pe care l-au cedat cu 6-2 după ce au pierdut 6 game-uri consecutive. Acestea s-au revansat însă în setul doi pe care l-au câstigat fara emoții cu 6-1 și au trimis partida în Super Tie-Break.

În Super Tie Break, cele doua perechi au mers cap la cap până la scorul de 3-3, de acolo adversarele fetelor noastre au izbutit să preia inițiativa și s-au distanțat la 6-3, iar apoi la 7-5. Româncele și-au păstrat calmul și au întors scorul, iar după ce au ratat 2 mingi de meci la 9-8 și 10-9, au închis meciul din a treia încercare, 12-10.

Monica și Irina se impun, 2-6, 6-1, 12-10 și îsi trec în palmares al doilea titlu câstigat la dublu, după cel câstigat în 2012 la Hobart. Cele două mai au în palmares alte 4 finale jucate împreună și o semifinală anul trecut la Australian Open. De asemenea cele două au adus puncte decisive în întâlnirile de Fed Cup cu Ungaria în 2014 și cu Spania în 2015.

O pereche care mereu ne-a încântat cu jocul său și cu rezultatele sale și pe care sperăm să o vedem cât mai des jucând la cât mai multe turnee.

Victoria vine chiar înainte partidei de Fed Cup cu Cehia de weekend-ul viitor de la Ostrava. Alaturi de cele două pentru această întâlnire mai sunt convocate pentru România: Simona Halep, Mihaela Buzărnescu și Ana Bogdan.