Home > Fotbal > Bale înscrie pentru Real contra lui Arsenal, dar Zidane declară că viitorul lui este „neschimbat”

Gareth Bale a marcat în primul său meci amical din acest sezon pentru Real Madrid, dar viitorul său la club rămâne neștiut.
Bale a intrat la pauză în meciul câstigat de Real la penalty-uri după ce la finalul celor 90 de minute a fost egalitate 2-2 cu Arsenal în Cupa Internațională a Campionilor.
După meciul din Maryland, antrenorul Zinedine Zidane a spus: „El a făcut o partidă bună și sunt mulțumit de el”.
Dar francezul a adăugat: „Nimic nu sa schimbat, știți situația.”
Zidane a spus anterior că Bale este „foarte aproape de a părăsi” clubul și că plecarea lui ar fi „cea mai bună pentru toată lumea”, susținând această decizie prin neintroducerea galezului în amicalul anterior împotriva lui Bayern München.
La apariția lui Bale împotriva lui Arsenal, antrenorul Real a adăugat: „A jucat astăzi, a vrut și a făcut o treabă bună.
„El a vrut să fie cu noi astăzi, s-a antrenat în mod normal și a jucat meciul, am luat decizia să joace o repriză, va trebui să vedem ce se întâmplă, este încă aici cu noi în acest turneu”.
Arsenal s-a desprins la 2-0 prin Alexandre Lacazette și Pierre-Emerick Aubameyang după ce Real a rămas în 10 prin eliminarea lui Nacho din minutul 9. Arsenal a rămas și ea în 10 jucători în minutul 40 când Sokratis a văzut direct cartonașul roșu.
Real, care l-a avut pe Eden Hazard în echipa de start, a revenit cu golurile lui Bale și Marco Asensio la 15 minute după pauză.
Bale a fost curtat de mai multe cluburi în timpul verii, inclusiv o posibilă mutare în Super League din China, cu un salariu de 1.2 milioane de euro pe săptămână.