Home > Fotbal > Turris Turnu Măgurele învinge la Arad după o partidă spectaculoasă

Turris Turnu Măgurele învinge la Arad după o partidă spectaculoasă

turris-uta-liga-2

Turris Turnu Măgurele a învins-o în aceasă seară în deplasare pe UTA cu scorul de 4-3 (2-2), într-o partidă contând pentru etapa a doua din play-off-ul ligii secunde.

UTA a deschis scorul în minutul 3 după un șut imparabil din marginea careului a lui Romario Moise. Oaspeții au egalat în minutul 21 prin Tescan care a reluat în plasă din câțiva metri o minge respinsă în față de portarul gazdelor după șutul lui Haită. Valentin Buhăceanu a readus-o pe UTA în avantaj finalizând din poziție de unu la unu cu portarul după ce a fost lansat perfect în adâncime de Bustea. Turris a egalat din nou în minutul 45, prin Pană care a trimis în poartă o mingea ricoșată din bară după lovitura de cap a lui Voicu.

Turris a preluat conducerea în minutul 54 prin reușita lui Voinea din penalty după ce Voicu l-a faultat în careu pe Florin Ilie. Bustea a restabilit egalitatea în minutul 58 cu un șut imparabil de la 20 de metri. Haită a adus victoria lui Turris în minutul 89, înscriind sigur din marginea careului mic după o gravă eroare a lui Ilie.

UTA: Iacob – Bustea, Melinte, Ilie, Roumpoulakou – Miculescu (Oroian 59′), Moise (Cr. Pușcaș 90+3′), Isac, Ursu (Jebari 76′) – Rus(Al. Ioniță 59′), Buhăcianu. Antrenor: Laszlo Balint;

Turris : Duțu – Călințaru, Ispas, Pîrvulescu, Mitrea – Cioinac – Haită (Sălcianu 90+3′), Pană (Negruț 90+3′), Tescan (Serediuc 60′) – Voicu (Pațurcă 80′), Voinea (Rob. Neacșu 90+3′). Antrenor: Erik Lincar;

Marian Barbu – Dragoş Mihai Iliescu, Alexandru Vodă;

Turris : 32′ Pană, 87′ Pîrvulescu;

După această victorie, Turris Turnu Măgurele acumulează 24 de puncte și urcă pe locul 2 în clasament. în timp ce UTA se menține lider cu 25 de puncte.

Etapa viitoare, UTA va juca în deplasare cu CS Mioveni, iar Turris va primi vizita celor de la Petrolul.