Home > Fotbal > U Cluj învinge la Târgu Jiu și urcă pe loc de play-off

U Cluj învinge la Târgu Jiu și urcă pe loc de play-off

viitorul-pandurii-u-cluj-liga-2

Universitatea Cluj a învins-o în această seară în deplasare pe Viitorul Pandurii Târgu Jiu cu scorul de 2-1 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa a 16-a din Liga 2.

Ribeiro a deschis scorul în minutul 20 pentru oaspeți, finalizând cu latul din zeci metri o minge întoarsă excelent de Pîrvulescu. Același Ribeiro a dus scorul la 2-0 în minutul 76 dintr-un penalty dictat în urma unui fault a lui Lixandru chiar asupra sa. La faza imediat următoare Paraschiv a redus din handicap pentru gazde, cu o lovitură de cap plasată după o centrare excelentă a lui Buleică.

Viitorul Pandurii Târgu Jiu: Rusu – Buleică, Băican (Buia 90′), Lixandru, Copaci (Gîrbiță 66′) – Prejmerean , Țegle (Chiorean 72′) – Cioiu (Bădăuță 66′) – Dragu (Vulpe 90′), Paraschiv, Șerbănescu. Antrenor: Flavius Stoican;

Universitatea Cluj: Muțiu – Dican, Răuță, Luchin , Taub – Meșter (Sburlea 68′), Filip – Ribeiro (Pop 90+3′), D. Acka (Negrean 89′), Pîrvulescu – Golan (Gavra 68′). Antrenor: Costel Enache;

Viorel Nicușor Flueran – Marius Badea, Florin Păunescu;

Universitatea Cluj: 60′ Dican, 67′ Meșter, 84′ Acka;

Cu acest succes, U Cluj acumulează 23 de puncte și urcă pe locul 6 în clasament, în timp ce Viitorul Pandurii este pe 3 cu 25 de puncte.

Etapa viitoare, Viitorul Pandurii va juca în deplasare cu Farul Constanța, iar U Cluj va primi vizita lui CSM Slatina.