Home > Fotbal > Universitatea Craiova trece lejer de Progresul Spartac în Cupa României

Universitatea Craiova trece lejer de Progresul Spartac în Cupa României

Universitatea Craiova accede în optimile Cupei României după victoria cu 5-0 în fața Progresului Spartac. Deși echipa din Liga a 3-a trebuia să fie gazdă, a acceptat ca meciul să se dispute pe stadionul „Ion Oblemenco”.

Spartac le-a ținut piept oltenilor până în minutul 29, când Mamut a deschis scorul printr-o reluare cu capul din 6 metri dintr-o centrare venită de pe partea stângă. Cinci minute mai târziu, Bic a dublat avantajul Craiovei. Fundașul celor de la Spartac nu a reușit să respingă un corner executat de pe partea stângă și a deviat până la Bic, care a marcat. O greșeală în defensiva „gazdelor” a dus ca Universitatea Craiova să intre la pauză cu un avantaj de 3-0. Mamut l-a păcălit pe Lixandru în minutul 45, Voican a ieșit greșit dintre buturi, iar Mamut l-a văzut excelent pe Ofosu la 11 metri, de unde mijlocașul a trimis balonul în poarta goală.

În repriza a doua portarul lui Spartac l-a faultat în careu pe Bărbuț, centralul a dictat punctul cu var, iar Bălașa a transformat lejer pentru 4-0 lovitura de la 11 metri. În minutul 85 Mamut a închis tabela la 5-0 cu un șut din întoarcere de la 16 metri.

Echipele de start

Progresul: Voican – Petruț, Alexandrescu, Dănilă, Lixandru (c.) – Grigore, Petcu, Milea (72, Ohaci), Dițu(85, Tong) – Radu (46, Bodea), Ion (46, Cazaciuc – 63, Pacionel)
Antrenor: Răzvan Eremia

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălașa, M. Constantin, Vătăjelu (46, Bancu) – Nistor (c) (79, Căpățînă), Bic (70, Screciu), Cicâldău – Cîmpanu (46, Bărbuț), Mamut, Ofosu (62, Constantin)
Antrenor: Corneliu Papură

Brigada de arbitri: Eduard Ioniță la centru, ajutat la cele două tușe de Florian Vișan și Alexandru Filip.