Home > Fotbal > UTA Arad produce surpriza și câștigă trei puncte mari în Gruia

UTA Arad produce surpriza și câștigă trei puncte mari în Gruia

UTA Arad s-a impus în duelul cu CFR Cluj, cu scorul de 1-0, în etapa a 11-a a Ligii 1. Hora a marcat unicul gol al partidei astfel, arădenii sunt neînvinși în meciurile din deplasare.

Erico a fost pe aproape să înscrie un autogol de toată frumusețea. Fundașul arădenilor a reluat greșit în 7 metri cu capul, dar Iacob a reacționat la timp și a salvat faza. Singura ocazie importantă a venit pe finalul primei reprize de partea CFR-ului. Chipciu a șutat din prima din interiorul careului, dar balonul a lovit transversala.

Partea secundă a gasit-o pe UTA mai curajoasă, iar oaspeții au deschis până la urmă scorul în Gruia în minutul 75. Buhăcianu a luat o acțiune pe cont propriu în partea stângă, l-a găsit cu pasa pe Hora în zona centrală, la linia de 16 metri, de unde atacantul a șutat cu latul în plasă.

CFR Cluj are 21 puncte pe poziția a treia în clasament, iar săptămâna viitoare va juca la Iași în Cupă. UTA Arad este pe locul cinci cu 17 puncte și va întâlni, tot în Cupă, pe Csikszereda.

Echipele de start

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Ciobotariu (87, Zunic), Burcă, Camora – Itu (46, Debeljuh), Soares (82, Djokovic), Păun – Chipciu (72, Costache), Rondon (82, Vojtus), Pereira
Antrenor: Dan Petrescu

UTA Arad: Iacob – Tomozei, Erico, Benga, Rrumbullaku – Miculescu (46, Buhăcianu), Roșu, Albu, Tescan (90+4, Popescu) – Morar (73, Rus), Hora (86, Hora)
Antrenor: Laszlo Balint

Brigada de arbitri: Iulian Călin la centru, ajutat la cele două tușe de George Neacșu și Romică Birdeș.