Home > Fotbal > Victorie convingătoare pentru Barcelona în deplasare la Mallorca

Victorie convingătoare pentru Barcelona în deplasare la Mallorca

barcelona-mallorca-la-liga

Barcelona s-a impus clar în această seară, scor 4-0 (2-0), în deplasare la Mallorca într-un meci contând pentru etapa a 28-a din La Liga.

Arturo Vidal a deschis scorul pentru catalani încă din minutul  2. Martin Braithwaite a majorat avantajul oaspeților în minutul 37 fiind excelent servit de Leo Messi.

Jordi Alba a dus scorul la 3-0 în minutul 80 la capătul unei noi pase magistrale a lui Messi. Acesta și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în cel de al treilea minut de prelungiri.

Cu această victorie Barcelona acumulează 61 de puncte și se desprinde la cinci puncte în fruntea clasamentului față de Real Madrid care are un meci mai puțin disputat. De partea cealaltă Mallorca ocupă locul 18, primul loc retrogradabil, cu 25 de puncte.

Etapa viitoare, Mallorca va juca în deplasare la Villareal, în timp ce Barca va primi vizita lui Leganes.